Texas Music Festival Orchestra Fellows - University of Houston
Skip to main content
Site Home

Texas Music Festival Orchestra Fellows

2022 ORCHESTRA FELLOWS

The Texas Music Festival Orchestra Fellows are chosen through a rigorous live and recorded audition process. Each participant receives a full tuition fellowship to attend the festival.

Violin

Genesis Aguilar Castillo, Tegucigalpa, Honduras

Isabella Bengochea, Houston, TX

Isabella Benrubi, Long Island, NY

Sarah Campbell, Boston, MA

Bernini Chan, Auckland, New Zealand 

Yeeun Cho, Bucheon, South Korea

Joely Crawford, Amarillo, TX

Justin Daniels Denton, TX

Ava Figliuzzi, Brainerd, MN

Emily Gladstone, Houston, TX

Kayla Green, Muskegon, MI

Gilyoung Kang, Goyang, South Korea

Abigail Kelly, Wales, WI

Natasha Kubit, Denver, CO

Josh Liu, Shanghai, China

Marcio Martinez, Honduras

James Masanotti, West Point, NY

Anthony Valeri, Fort Worth, TX

Carol Vargas, Tegucigalpa, Honduras

Yue Yang, Boca Raton, FL

Lingxi Zhao, Urbana, IL

 

Viola

Daniel Castorena, Humble, TX

Haoqin Cheng, Rosenberg, TX

Melissa Escobar, Houston, TX

Maggie Lytle, Houston, TX

Gris Moreno, Tucson, AZ

Emma Reynolds, San Antonio, TX

Tyson Salinas, Houston, TX

Nathan Smith, Austin, TX

 

Cello

Maya Dimitroff, Reno, NV

Ricardo Flores, Houston, TX

Anna Holmes, Baton Rouge, LA

Gracie Martinez, Houston, TX

Sara Minkey, Green Bay, WI

Henna Mohamed, Fairfield, CT

Ari Scott, Chicago, IL

Benjamín Serur, Caracas, Venezuela

Mitchell Wright, Austin, TX 

 

Double Bass

Olubukola Akinola, Houston, TX

Kody Cardamone, Austin, TX

Alex Carroll, Chicago, IL

Javier Hernandez, San Antonio, TX

Juan Andrés Hernández, Labra Puebla, Mexico

Monet Markle, Arlington, TX

Grant Phillips, Houston, TX

 

Flute

Andrea Kloehn, Twin Cities, MN

Jonah Murphy, Brooklyn, NY

Collin Stavinoha, Houston, TX

 

Oboe

Alex Kang, Dallas, TX

Kaylin McClafferty, Raleigh, NC

Colton Potter, Orlando, FL

 

Clarinet

Nataniel Farrar, Houston, TX

Harolde Gómez Montoya, Ibagué, Tolima, Colombia 

Johnny To, Houston, TX

 

Bassoon

Emma Eisenberg, Beaverton, OR

Heather Hippchen, New Braunfels, TX

William Ramos, Miami, FL

 

Horn

Katie Angielczyk, Queens, NY

Anthonny Calderón-Vizcarrondo, Carolina, Puerto Rico

Maria Long, Blountville, TN

Joseph Troia, New Orleans, LA

Graham Ulery, Pittsburgh, PA

 

Trumpet

Filip Czarkowski, Chicago, IL

Michael Remish, San Diego, CA

Kevin Skinkis, Pittsburgh, PA

Adam Warnke, Appleton, WI 

 

Tenor Trombone

David Hector, Bloomington, IN

Eric V. López Hernández, Oaxaca, Mexico

 

Bass Trombone

Avery Wolf, West Bloomfield, MI

 

Tuba

Errol Rhoden III, Los Angeles, CA

 

Harp

Zane Mallett, Houston, TX

Mia Venezia, Philadelphia, PA

 

Percussion

Lisandro Atencio, Mansfield, TX

Boldizar Kovács, Budapest, Hungary 

Tyler Marvin, Hallstead, PA

Lucas Vogelman, Orient, NY

Connor Willits, Naples, FL 



 

 

Past Fellows