Faculty Awards Recipients by Year

The past awards recipients listed on this page have been recognized for excellence in each of their respective categories.

To see recipients from previous Spring awards ceremonies, please select the year of interest below:

2014 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Dmitri Litvinov | Electrical and Computer Engineering

John and Rebecca Moores Professorship

Kevin Bassler | Physics

Gangbing Song | Mechanical Engineering

Teaching Excellence Awards

Teaching Excellence Award

Rupa Iyer | Engineering Technology

Shuhab Khan | Earth and Atmospheric Sciences

Mo Li | Civil and Environmental Engineering

William Ott | Mathematics

Robert Stewart | Earth and Atmospheric Sciences

Jerry Waite | Information and Logistics Technology

Jack Young | Theatre and Dance

Jokūbas Žiburkus | Biology and Biochemistry

Provost Core Awards

Jeremy D. Bailey | Political Science

Barry Lefer | Earth and Atmospheric Sciences 

Instructor/Clinical Award

Diana De La Rosa-Pohl | Electrical and Computer Engineering

Rebecca George | Mathematics

Mequanint Ablel Moges | Engineering Technology

Hesam Panahi | Decision and Information Sciences

Gary Richardson | Information and Logistics Technology

Community Engagement Award

Padhmalatha Segu | Optometry

Graduate Teaching Assistant

George Poncy | Educational Psychology

Katherine Ramos | Educational Psychology

Jiabiao Ruan | Mechanical Engineering

Community Engagement

Jeff Morgan | Mathematics

Career Award

Randy Thummel | Chemistry

Distinguished Leadership in Teaching

David Mazella | English

Group Teaching

GK-12

Pradeep Sharma | Mechanical Engineering
Fritz Claydon | Electrical and Computer Engineering
Stuart Long | Electrical and Computer Engineering
Hanadi Rifai | Civil and Environmental Engineering
Eugene Chiappetta | Curriculum and Instruction

teachHouston

Paige K. Evans
Maria B. Benzon
Perri F. Segura
Leah McAlister-Shields

Faculty Awards for Mentoring Undergraduate Research

Lifetime Mentoring Award

Norma E. Olvera | Educational Psychology

Early Mentoring Award

Jeffrey D. Rimer | Chemical and Biomolecular Engineering

Carla Sharp | Psychology

2013 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Michael P. Harold | Chemical and Biomolecular Engineering

John and Rebecca Moores Professorship

Steven C. Pennings | Biology and Biochemistry

Peter G. Vekilov | Chemical and Biomolecular Engineering and Chemistry

Provost Faculty Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Helen Kathryn Valier | Medicine and Society, The Honors College

Teaching Excellence Awards

Teaching Excellence Award

Richard H. Armstrong | Modern and Classical Languages / The Honors College

Ann C. Christensen | English

Thomas J. George | Finance

Sapna Kumar | Law

Thomas William Lowder | Health and Human Performance

Provost Core Awards

Francesca D'Alessandro Behr | Modern and Classical Languages

Innovation in Instructional Technology

Gangbing Song | Mechanical Engineering

Instructor/Clinical Award

Bret J. Detillier | Information and Logistics Technology

Patricia Dorsey | Sociology

Paige K. Evans | Mathematics

Kelly Y. Hopkins | History

Aditi Marwaha | Pharmacological and Pharmaceutical Sciences

Iain Morrison | Philosophy / The Honors College

Michael R. Newman | Accounting and Taxation

Chad M. Wayne | Biology and Biochemistry

Graduate Teaching Assistant

Zachary Hall | Marketing

William Russey | Biology and Biochemistry

Micki Washburn | Social Work

Career Award

David P. Shattuck | Electrical and Computer Engineering

Distinguished Leadership in Teaching

Joseph Pratt | History / Business

Group Teaching

Lisa Alastuey | Health and Human Performance
Charles Layne | Health and Human Performance
Rebecca E. Lee | Health and Human Performance
Prashant Mutgekar | Health and Human Performance
Anne Ogborn | Health and Human Performance

Chang H. Yun | Computer Science
Jose Baez-Franceschi | Computer Science
Olin Johnson | Computer Science
Zhigang Deng | Computer Science

Faculty Awards for Mentoring Undergraduate Research

Lifetime Mentoring Award
Rakesh Verma, Professor | Computer Science

Early Mentoring Award
Maria Victoria Tejada-Simon, Assistant Professor | Department of Pharmacological and Pharmaceutical Sciences

 

Staff Awards

George Magner Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

to be announced

New Professional Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

to be announced

2012 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

H. Julia Hannay | Psychology

John and Rebecca Moores Professorship

Cynthia Freeland | Philosophy

Kevin Rigdon | Theatre and Dance

Provost Faculty Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Martha Dunkelberger | Communication Sciences and Disorders

Teaching Excellence Awards

Teaching Excellence Award

Tim Cooper | Biology and Biochemistry

Adam Gershowitz | Law

Stephan Hillerbrand | Art

Samantha Kwan | Sociology

Jeremy A. May | Chemistry

Robert B. Shimko | Theatre and Dance

Provost Core Awards

Todd Romero | History

Innovation in Instructional Technology

Ognjen Miljanić | Chemistry

Instructor/Clinical Award

Pam Balthazar | Mathematics

Barbara A. Carlin | Management

Sarah Kielt Costello | Art History

Sharon Marquart | Modern and Classical Languages

Donna L. Pattison | Biology and Biochemistry

Lawrence R. Williams | Biology and Biochemistry

Graduate Teaching Assistant

Marc Anderson | Biology and Biochemistry

Luz E. Vela | Biology and Biochemistry

Community Engagement

Jeff Morgan | Mathematics

Career Award

H. Jerome Freiberg | Curriculum and Instruction

Distinguished Leadership in Teaching

Sara G. McNeil | Curriculum and Instruction

Group Teaching

Marta Fairclough | Hispanic Studies
Flavia Belpoliti | Hispanic Studies
Debra Frazier | Hispanic Studies
Anel Garza |  Hispanic Studies
Eugenia Ruiz | Hispanic Studies

Faculty Award for Mentoring Undergraduate Research

Lynn Voskuil | English

 Staff Awards

George Magner Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Tiffany Woods | Accountancy and Taxation

New Professional Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Marla Moreno-Jordan | Communication Sciences and Disorders

2011 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Ronald S. Harwerth | Optometry

John and Rebecca Moores Professorship

Dmitri Litvinov | Electrical and Computer Engineering

David Mikics | English

Provost Faculty Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Donna W. Stokes | Physics

Teaching Excellence Awards

Teaching Excellence Award

Harold E. Bedell | Optometry

Anadeli Bencomo | Hispanic Studies

Betty Barr | Electrical and Computer Engineering

Dusya M. Vera | Management

Betsy Cook Weber | Moores School of Music

Provost Core Awards

Casey Dué Hackney | Modern and Classical Languages

Michael Murphy | Earth and Atmospheric Sciences

Maria Elena Soliño | Hispanic Studies

Instructor/Clinical Award

Lisa Alastuey | Health and Human Performance

Simon Bott | Chemistry

Martha J. Dunkelberger | Communication Sciences and Disorders

Phil Rogers | Decision and Information Sciences

Lindsay Schwarz | Pharmacological and Pharmaceutical Sciences

Graduate Teaching Assistant

Elisabetta Gentile | Economics

Bertha Cecilia Marrugo Puello | Hispanic Studies

Community Engagement

Jaana Porra | Decision and Information Sciences

Susan Rogers | Architecture

Career Award

Dan Wells | Biology and Biochemistry

Distinguished Leadership in Teaching

Frank Holt | History

Group Teaching

Undergraduate Core

Andrea B. Burridge
Shirley L. Yu
G. Thomas Schanding, Jr.
Sharon Johnson
Kimberly Zainfeld

Improved Outcomes of Student Success

Sharon Lund O'Neil
Jamison V. Kovach
David X. Ding
Susan L. Miertschin
Jerry J. Waite

Faculty Award for Mentoring Undergraduate Research

Gangbing Song | Mechanical Engineering

Staff Awards

George Magner Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Kevin S. Simon | Hotel and Restaurant Management

New Professional Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Edward Manouelian | Political Science

 

2010 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Stuart Long | Electrical and Computer Engineering

John and Rebecca Moores Professorship

Larry Pinsky  | Physics

Richard Willson  | Chemical and Biomolecular Engineering

Provost Faculty Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

William "Bill" Dupré | Earth and Atmospheric Sciences

Teaching Excellence Awards

Teaching Excellence Award

Olaf Daugulis | Chemistry

Andrew Davis | Moores School of Music

Richard DeFrank | Management

Douglas Eikenburg | Pharmacy

Alexander Parsons | Creative Writing

Instructor/Clinical Award

Mary Bean | Chemistry

Micky Fleischer | Chemical and Biomolecular Engineering

Innovation in Instructional Technology Award

Bernard Robin | Curriculum & Instruction

Graduate Teaching Assistant Awards

William "Willy" Bolander | Marketing and Entrepreneurship

Jason Pitruzzello | English

Career Award

Joel Bloom | Health and Human Performance

Faculty Award for Mentoring Undergraduate Research

Rigoberto Advincula | Chemistry

Staff Awards

George Magner Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Trang Phan | College of Architecture

New Professional Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Audri Villalon | Psychology

 

2009 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Demetre J. Economou | Chemical and Biomolecular Engineering

John and Rebecca Moores Professorship

Eric R. Bittner  | Chemistry

W. Lawrence Hogue  | English

Provost Faculty Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Michael R. Newman | Accountancy and Taxation

Teaching Excellence Awards

Teaching Excellence Award

M. Nicole Coleman | Educational Psychology

Eugene L. Chiappetta | Curriculum and Instruction

Holly M. Hutchins | Human Development and Consumer Sciences

Nina Sarah Mirabile-Tucci | Modern and Classical Languages

Keh-Han Wang | Civil and Environmental Engineering

Instructor/Clinical Award

Curtis Haaga | Philosophy

Rebbeca L. Forrest | Physics

Career Award

Stuart A. Long  | Electrical and Computer Engineering

Faculty Award for Mentoring Undergraduate Research

Keith Hollingsworth | Mechanical Engineering

Staff Awards

George Magner Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Carl "Carlo" Deason | Academic Services Center, College of Technology

New Professional Advising Award
for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Kimberly L. Williams | English

 

2008 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

David J. Francis | Psychology

TEACHING EXCELLENCE AWARDS CATEGORIES

Teaching Excellence Awards

Ron Lazer | Accountancy and Taxation

Sang-Hoon "Shawn" Lee | Engineering Technology

Brian K. McFarlin | Health and Human Performance

Vern Ival Paulsen | Mathematics

Provost Core Awards

James R. Benbrook | Physics

William R. Dupré | Geosciences

Instructor/Clinical Award

Virginia Leigh Hollyer | Mathematics

Innovation in Instructional Technology Award

Lorraine K. Stock | English

Graduate Teaching Assistant Awards

Alana Lynes  | Biology and Biochemistry

Excellence in Research and Scholarship Awards

Eric Bittner | Chemistry

Demetre Economou, | Chemical Engineering

Vincent Tam  | Clinical Sciences and Administration - Pharmacy

George Magner Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Troy D. Hopkins | Accountancy and Taxation

Provost Faculty Advising Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Simon Bott | Chemistry

Faculty Award for Mentoring Undergraduate Research

Margot Gayle Backus  | English

John and Rebecca Moores Professorship

Vincent M. Donnelly  | Chemical and Biomolecular Engineering

Thomas F. O'Brien  | History

 

2007 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Fazle Hussain | Mechanical Engineering

TEACHING EXCELLENCE AWARDS CATEGORIES

Teaching Excellence Awards

Richard M. Alderman | Law Center

Jim Johnson | School of Theatre & Dance

Kairn Klieman | History

Robert A. Ragazzo | UH Law Foundation

Provost Core Awards

Peter Copeland  | Geosciences

Brian K. McFarlin | Health and Human Performance

Non-Tenure Track Award

Michael Newman | Accountancy and Taxation

Innovation in Instructional Technology Award

Jaspal Subhlok | Computer Science

Graduate Teaching Assistant Awards

Douglas E. Hughes | C.T. Bauer College of Business

Ana-Maria Medina | Modern and Classical Languages

Excellence in Research and Scholarship Awards

David J. Francis | Psychology

Rigoberto C. Advincula | Chemistry

Steven Baldelli  | Chemistry

George Magner Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Cynthia L. Bowden | Art

Provost Faculty Advising Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

Betty J. Barr | Electrical and Computer Engineering

Faculty Award for Mentoring Undergraduate Research

Kenneth L. Brown | Anthropology

John and Rebecca Moores Professorship

Randolph Thummel | Chemistry

Lois Parkinson Zamora | English

 

2006 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Barbara Lee Keyfitz | Department of Mathematics

Teaching Excellence Awards

Tenured or Tenure Track Awards

Costa M. Colbert | Biology and Biochemistry

Sarah Fishman | History

Consuelo Waight | Human Development and Consumer Sciences

Jacqueline Weaver | Law

Provost's Core Teaching Awards

Guillermo de los Reyes-Heredia  | Modern and Classical Languages

Shirley Yu | Educational Psychology

Distance Education Teaching Award

Robert Buzzanco | History

Non-Tenure Award

Craig Larson | Mathematics

Graduate Assistant Teaching Awards

Tarek Mahfouz  | Biology and Biochemistry

Keith Richards | Marketing and Entrepreneurship

Excellence in Research and Scholarship Awards

Stuart E. Dryer | Biology and Biochemistry

Peter G. Vekilov | Chemical Engineering

Pradeep Sharma  | Mechanical Engineering

George Magner Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

FACULTY:
Lawrence R. Williams | Biology and Biochemistry

STAFF:
Landis Odoms | Anthropology / Sociology

Faculty Award for Mentoring Undergraduate Research

T. Randall Lee  | Chemistry

John and Rebecca Moores Professorship

George Fox | Biology

John Hart  | History

 

2005 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Martin Melosi | Department of History

Teaching Excellence Awards

Enron Awards

Luis Alvarez | History

Geoffrey J. Brune | Architecture

Meredith J. Duncan | Law

Frank L. Holt | History

Provost's Core Teaching Awards

Susan D. Collins | Political Science

Jeffrey J. Morgan | Mathematics

Distance Education Teaching Award

Barbara L. Stewart | Human Development and Consumer Sciences

Non-Tenure Award

Simon G. Bott | Chemistry

Graduate Assistant Teaching Awards

Alejandro Jacky | Modern and Classical Languages

Louise Nemanich | Management

Excellence in Research and Scholarship Awards

Randolph P. Thummel | Chemistry

Ramanan Krishnamoorti | Chemical Engineering

Kevin Bassler | Physics

George Magner Award for Excellence in Undergraduate Academic Advising

FACULTY:
Jon Lorence | Department of Sociology

STAFF:
Rebekah Connally | Office of Undergraduate Academic Development and Retention

 

2004 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Allan J. Jacobson | Department of Chemistry

Teaching Excellence Awards

Enron Awards

Carolyn Houston Boone | School of Theatre

Charles Dalton | Department of Mechanical Engineering

Lonny S. Hoffman | Law Center

William F. Monroe | Honors College

Distance Education Teaching Award

David C. Judkins | Department of English

Graduate Assistant Teaching Awards

Chidiogo Madubike | Department of Electrical and Computer Engineering

Chad A. McNutt | Department of Biology and Biochemistry

2003 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Arnold Eskin | Biology and Biochemistry

Teaching Excellence Awards

Enron Awards

Ioannis Kakadiaris | Computer Science

Susan Martinis | Biology and Biochemistry

Lee Mountain | Curriculum and Instruction

Sandra Guerra Thompson | Law Center

Provost's Core Teaching Awards

Garret Etgen | Mathematics

Noe Marmolejo | Moores School of Music

Distance Education Teaching Award

Karen Stokes | Theatre

El Paso Corporation Faculty Achievement Awards

Accounting
James W. Pratt | Accountancy and Taxation

Engineering
Osman Ghazzaly | Civil and Environmental Engineering

Information Technology
David Shattuck | Electrical and Computer Engineering

Graduate Assistant Teaching Awards

Gary Hawkins | English

Michael Newman | Accountancy and Taxation

Excellence in Research and Scholarship Awards

Austin Roorda | Optometry

Vemuri Balakotaiah | Chemical Engineering

Karolos M. Grigoriadis | Mechanical Engineering

Arthur K. Smith Leadership Award

Michael A. Olivas | Law Center

 

2002 Faculty and Staff Awards

Esther Farfel Award

Roland Glowinski | College of Natural Sciences and Mathematics

Teaching Excellence Awards

Enron Teaching Awards

Dietmar Froehlich | Architecture

Praveen Kumar | Finance

James Pipkin | English

William G. Rixey | Civil and Environmental Engineering

Provost's Core Course Awards

David Judkins | English

Ross M. Lence | Political Science

El Paso Energy Foundation Faculty Achievement Award

Saleha Khumawala | Accountancy & Taxation

Susan Miertschin | Industrial Technology

Leang-San Shieh | Electrical & Computer Engineering

Graduate Assistant Teaching Awards

Joseph Schenck | Music

Franc Trampus | Biology and Biochemistry

Excellence in Research and Scholarship Awards

Steven Blanke | Assistant Professor of Biology & Biochemistry

Martin Melosi | Professor of History

Scott Perry | Associate Professor of Chemistry