Skip to main content

2016-2017

2016-2017 Scholarship and Awards

Scholarship for Outstanding Graduate Work in Geology ($1,000)

  • Carolina Ramon-Duenas – Geology
  • Delaney Robinson – Geology
  • Eric Lunn – Geology ( Dept Excellence Fund)
  • Hanlin Liu – Geology (UHGAA Endowment)
  • Lei Sun – Geology (UHGAA Endowment )
  • McKensie Kilgore – Geology
  • Proma Bhattacharyya
  • Shelby Johnston – Geology (Dept Excellence Fund)
  • Tyson Smith – Geology
  • Tithi Ghosh – Geology
  • Yi-An Lin – Geology

Scholarship for Outstanding Graduate Work in Geophysics ($1,000)

  • Carl Buist – Geophysics (Dobrin Endowment)
  • Hongru Hu – Geophysics (Dobrin Endowment)
  • Jingjing Zhong – Geophysics (Dept Excellence Fund)
  • Lian Jiang - Geophysics
  • Lin Xiong – Geophysics
  • Marwa Hussian - Geophysics
  • Sharif Morshed – Geophysics
  • Sriharsha Thoram – Geophysics (Dobrin Endowment)
  • Suresh Dande - Geophysics (Dept Excellence Fund)
  • Yinshuai Ding – Geophysics
  • Yukai Wo - Geophysics

HESS Leader Scholarship ($1,000)

  • Diana Krupnik – Geology
  • Kirstie Haynie – Geophysics 

Outstanding Academic Achievement in Atmospheric Science ($1,000)

  • Abigail Corbett – Atmospheric Science (Dept Excellence Fund)
  • Alexander Kotsakis – Atmospheric Science
  • Amir Souri – Atmospheric Science
  • Ruixue Lei – Atmospheric Science

Geophysics Field Camp Scholarships (1,000)

  • Mariah Taylor (Experimental Learning)
  • Mathew Law (Leslie & Alan Wong)
  • Mitanshu Shukla (Hess & Lisa Buckner)
  • Mohammad Almatrood (Various)
  • Shane Moreno - (Leslie & Alan Wong)
  • Yuliya Banks - (Experimental Learning

Geology Field Camp Scholarships ($1500)

  • Darren McKinnies (Shell)
  • Michael Fonseca (Shell)
  • Liam Lauckner (Shell)
  • Noah Karsky (Shell)
  • Stephen Martino (Shell)
  • Valerie Smith (Shell)
  • Ashley Guerrediaga-Torres (ExxonMobil matching gift)
  • Julian Chenin (ExxonMobil matching gift)

Undergraduate Academic Excellence Scholarships in Geosciences  ($1,000)

  • Amirah Azman
  • Brook Runyon (Dodd’s Endowment)
  • Daniela Pinzon-Arevalo (Dodd’s Endowment)
  • Mariah Ganay (Dodd’s Endowment)
  • Yasmine Dahlouk

Outstanding Undergraduate Geosciences Awards ($1,000)

  • Margaret Bishop-Outstanding Sophomore

             Mr. Payton McCain

  • John O'Leary-Outstanding Junior
    Stephen Martino
  • Brian Eby-Outstanding Senior
    Ms. Karissa Pepin
  • Outstanding Student in Environmental Science
    Kasey Mahaney

Outstanding TAs ($500)
Lower Level
– Huizhong Yan

Upper level- Diana Krupnik and Trey Lobpries

Furbunch Awards

Shane Moreno  – Spring 2017

Kasey Mahaney – Spring 2017

Estwing Awards

Yuribia Munoz

Research Day Oral and Poster Awards

Student Research Day Oral Presentation

  • 1st place (room 634)

Delaney Elyse Robinson

  • 1st place (room 223)

Kurt Eric Sundell

  • 2nd place (room 634)

Yukai Wo

  • 2nd place (room 223)

Lillian Aurora Schaffer

  • 3rd place (room 634)

Dustin Patrick Villarreal

  • 3rd place (room 223)

Hongli Jing

Student Research Day Undergraduate Poster Presentation  

  • 1st place

Ane Slabic

  • 2nd place

Valerie Smith

  • 3rd place

Julian B. Chenin

M.S. and Early Ph.D. Poster Presentation

  • 1st place
  • Janet Kong 2nd place

Yi-Wei Chen

  • 3rd place

Beatriz Elena Serrano-Suarez

Advanced Ph.D. Poster Presentation

  • 1st place

Shutting Yang

  • 2nd place

Diana Krupnik

  • 3rd place

McKensie Lynn Kilgore