Skip to main content
Site Home

Master Class Schedule

All master classes are free admission and open to the public for observation.
The 2017 Master Class and Professional Developments Series is underwritten, in part, by a grant from the Center for Public History Lecture Series.

Date Time Instructor/Instrument Location
June 3
2:30 p.m. David Kirk
Principal Tuba, Houston Symphony & Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
1st half: 2 style-contrasting pieces for coaching. 2nd half: Shostakovich Symphony No. 5 passages
Room 185
June 4
10 a.m. Adam Dinitz
English horn, Houston Symphony & Faculty, University of Houston, Moores School of Music
Orchestral Excerpts
Room 129

10 a.m. Benjamin Atherholt
Assistant Principal Bassoon and Contrabassoon, Louisiana Philharmonic Orchestra
Orchestral Excerpts for Contrabassoon
Room 175

10 a.m. Thomas LeGrand
Associate Principal Clarinet, Houston Symphony
Orchestral Excerpts for Eb and Bass Clarinet
Room 185
June 7
7 p.m. Leone Buyse, flute & Michael Webster, clarinet
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Woodwind Intonation Seminar
Room 129
June 10
2 p.m. Teresa Grawunder, Alexander Technique Teacher
Introduction to Alexander Technique (observation only - participation limited to TMF Orchestra Fellows)
Room 175
June 12
10 a.m. Benjamin Kamins
Bassoon Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Orchestral or Solo Repertoire
Room 175
  7 p.m. Kathryn Ladner
Piccolo, Houston Symphony
Orchestral Excerpts
Room 185
  7 p.m. Lucie Robert
Violin Faculty, Manhattan School & Mannes College of Music
Solo Repertoire
Room 160
June 14
6:30 p.m. Desmond Hoebig
Cello Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Orchestral or Solo Repertoire
Room 160
June 15
2 p.m. Eric Halen
Co-Concertmaster, Houston Symphony
Orchestral Excerpts and Concertmaster Solos
Room 160

2 p.m. Robert Atherholt
Oboe Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Jonathan Fischer
Principal Oboe, Houston Symphony & Faculty, University of Houston, Moores School of Music
Oboe Mock Audition
Room 175

2 p.m. Thomas LeGrand
Associate Principal Clarinet, Houston Symphony
Michael Webster
Clarinet Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Clarinet Mock Audition
Room 185

2 p.m. Matthew Strauss
Percussion, Houston Symphony
Faculty, Rice University, Shepherd School of Music & University of Miami, Frost School of Music
Timpani
Moores Opera House Stage
June 16 2 p.m. James Dunham
Viola Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Solo Repertoire
Dudley Recital Hall
  2 p.m. Eric Larson
Double Bass, Houston Symphony
Dennis Whittaker
Principal Double Bass, Houston Grand Opera Orchestra & Faculty, University of Houston, Moores School of Music
Double Bass Mock Audition
Moores Opera House Stage
  7 p.m. Florian Leonhard Lecture
Violin dealer, restorer & maker
www.florianleonhard.com
Dudley Recital Hall
June 18 10 a.m. Wayne Brooks
Principal Viola, Houston Symphony
Joan DerHovsepian
Associate Principal Viola, Houston Symphony
Viola Mock Audition
Moores Opera House Stage
  2 p.m. Rian Craypo
Principal Bassoon, Houston Symphony
Nancy Goeres
Principal Bassoon, Pittsburgh Syphony Orchestra & Faculty, Carnegie Mellon School of Music
Elise Wagner
Bassoon, Houston Symphony & Faculty, University of Houston, Moores School of Music
Bassoon Mock Audition
Moores Opera House Stage
June 19
9 a.m. Paul Ellison
Double Bass Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Orchestral or Solo Repertoire
Room 175
  10 a.m. Mark Hughes
Principal Trumpet, Houston Symphony & Faculty, University of Houston, Moores School of Music
Trumpet Mock Audition Prep Class
Room 185
  7 p.m. Jonathan Koh
Cello Faculty, University of California, Berkeley & Meadowmount School of Music
Solo or Orchestral Repertoire
Room 185
  7 p.m. Allen Barnhill
Principal Trombone, Houston Symphony & Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
David Kirk
Principal Tuba, Houston Symphony & Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Low Brass Mock Audition
Moores Opera House Stage
June 21
7 p.m. Emanuel Borok
Retired Concertmaster, Dallas Symphony Orchestra & Violin Faculty, Southern Methodist University, Meadows School of the Arts
Solo Repertoire
Room 160
  7 p.m. Leone Buyse
Flute Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Aralee Dorough
Principal Flute, Houston Symphony & Faculty, University of Houston, Moores School of Music
Flute Mock Audition
Moores Opera House Stage
June 22
2 p.m. Professional Development Forum
Eric Larson, Double Bass, Houston Symphony
Thomas Siders (TMF Alumnus), Assistant Principal Trumpet, Boston Symphony Orchestra & Faculty, The Boston Conservatory, Boston University & New England Conservatory
Elise Wagner, Bassoon, Houston Symphony & Faculty, University of Houston, Moores School of Music
TMF faculty discuss their career paths, audition experiences, and playing in a professional orchestra.
Room 160
  3 p.m. Robert Johnson
Associate Principal Horn, Houston Symphony & Faculty, University of Houston, Moores School of Music
William VerMeulen
Principal Horn, Houston Symphony & Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Horn Mock Audition
Moores Opera House Stage
June 25
11 a.m. Thomas Siders (TMF Alumnus)
Assistant Principal Trumpet, Boston Symphony Orchestra & Faculty, The Boston Conservatory, Boston University & New England Conservatory
Trumpet Mock Audition
Moores Opera House Stage
  2 p.m. Ted Atkatz
Percussion Faculty, The Colburn School & California State University Long Beach
Vic Firth Signature Artist
Matthew Strauss
Percussion, Houston Symphony
Faculty, Rice University, Shepherd School of Music & University of Miami, Frost School of Music
Percussion Mock Audition
Moores Opera House Stage

2 p.m. Lachezar Kostov (TMF Alumnus & Winner, 2011 Cynthia Woods Mitchell Young Artist Competition)
Assistant Principal Cello, Baltimore Symphony Orchestra
Cello Mock Audition
Room 185
July 1
2 p.m. William VerMeulen
Principal Horn, Houston Symphony & Faculty, Rice University, Shepherd School of Music
Solo and Orchestral Repertoire
Room 175