Cowboy made of musical notes with the wording

Texas Music Festival
The University of Houston
Moores School of Music
120 School of Music Bldg
Houston, TX 77204-4017
Phone: 713-743-3313
Fax: 713-743-3166

Archive: 2013 Master Class Schedule

Season Schedule | Perspective Series | Young Artists Series
Classical Minds | Master Class Schedule

All master classes are free admission and open to the public for observation.
The 2013 Master Class and Professional Developments Series is underwritten, in part, by a grant from the El Paso Corporation Lecture Series.

Date Time Instructor/Instrument Location
June 1
2:30 p.m. Allen Barnhill, trombone
Principal, Houston Symphony
Low Brass
Room 175
June 7
2 p.m. Ted Atkatz, percussion
Vic Firth Signature Artist
Moores Opera House Stage

2 p.m.
Richie Hawley, clarinet
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Orchestral Repertoire
Room 175

2 p.m.

Jonathan Fischer, oboe
Principal, Houston Symphony
Orchestral Repertoire

Room 129

2 p.m. Lucie Robert, violin
Faculty, Manhattan School, Mannes College of Music
Solo Repertoire
Room 160
June 10
10 a.m. Adam Dinitz, English horn
Member, Houston Symphony
Room 129
June 12 2 p.m. Professional Development Forum
"Wellness and Techniques to Optimize Performance"
Dr. Richard Stasney, Dr. Evan Collins
Methodist Hospital Center for Performing Arts Medicine
Dudley Recital Hall
June 13
2 p.m.
Frank Huang, violin
Concertmaster, Houston Symphony & Faculty, Moores School of Music, University of Houston
Solo Repertoire
Dudley Recital Hall
  2 p.m. Tom LeGrand
Member, Houston Symphony
Auxiliary Instruments - Eb and bass clarinet
Room 185

4 p.m.
Leone Buyse, flute
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Repertoire for Unaccompanied Flute
Room 160
June 18 4:15 p.m.
Desmond Hoebig, cello
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Room 160
June 19 2 p.m.
Professional Development Forum
"The Inner Workings of Orchestra Life - What Your Teacher Never Told You"
Susan Slaughter, trumpet
Retired Principal, St. Louis Symphony Orchestra
Room 108
June 20
 2 p.m. Paul Ellison, double bass
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Room 185
June 21
2 p.m. Emanuel Borok violin
Faculty, Southern Methodist & U. North Texas
Violin Mock Audition
Room 160

2 p.m. Wayne Brooks & Joan Derhovsepian, viola
Principal and Associate Principal, Houston Symphony
Viola Mock Audition
Room 175
  2 p.m. Aralee Dorough, flute & Colin Gatwood, oboe
Principal, Faculty, Moores School of Music, University of Houston & Member, Houston Symphony
Woodwind Workout
Room 147
  2 p.m. William VerMeulen, horn
Principal, Houston Symphony & Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Audition Preparation on Most Asked for Excerpts
Room 129
  2 p.m. Susan Slaughter, trumpet
Retired Principal, St. Louis Symphony Orchestra
Room 185

2 p.m. Matthew Strauss, percussion
Member, Houston Symphony
Timpani Master Class
Moores Opera House Stage
June 23
2 p.m. Richard Beene & Elise Wager, bassoon
Dean, The Colburn School Conservatory of Music & Member, Houston Symphony, Faculty, Moores School of Music, University of Houston
Bassoon Mock Audition
Room 175
June 26
2 p.m. Professional Development Forum
"Entrepreneurialism in the Arts"
Alecia Lawyer, Founder, Executive & Artistic Director
River Oaks Chamber Orchestra
Room 108