Master Class Schedule

All master classes are free admission and open to the public for observation.
The 2015 Master Class and Professional Developments Series is underwritten, in part, by a grant from the Center for Public History Lecture Series.

Date Time Instructor/Instrument Location
May 30
11 a.m. Ilan Morgenstern, bass trombone
San Antonio Symphony and Houston Grand Opera Orchestra & Faculty, University of Houston, Moores School of Music
Low Brass
Room 175
May 31
11 a.m. Thomas LeGrand, clarinet
Acting Principal, Houston Symphony
Auxiliary Instruments - Eb and bass clarinet
Room 185

11 a.m. Jeff Robinson, bassoon
Member, Houston Symphony
Contrabassoon
Room 175

11 a.m. Adam Dinitz, English horn
Member, Houston Symphony
Room 129

2 p.m. Colleen Matheu Johnson, piccolo
Member, Houston Ballet Orchestra
Vivaldi C Major Concerto - 1st and 2nd mvts & Orchestral Repertoire
Room 185
June 1
10 a.m. Norman Fischer, cello
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Solo or Orchestral Repertoire
Room 160

10 a.m. Matthew Strauss, percussion
Member, Houston Symphony
Timpani Master Class
Moores Opera House Stage
June 4
2 p.m.

Professional Development Forum
"Concertmasters Speak"
Emanuel Borok, Concertmaster, Dallas Symphony (retired)
Glenn Dicterow, New York Philharmonic (retired)

Room 160
June 5
2 p.m. Glenn Dicterow, violin
Retired Concertmaster, New York Philharmonic
Faculty, The Julliard School, Manhattan School of Music & University of Southern California
Orchestral or Solo Repertoire
Room 185
  2 p.m. James Dunham, viola
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Solo Repertoire
Dudley Recital Hall
  2 p.m. Håkan Rosengren, clarinet
International Soloist & Recitalist
Artist in Residence & Professor, California State Fullerton University
Solo Repertoire
Room 175
June 7
7 p.m. Ted Atkatz, percussion Moores Opera House Stage
June 11
2 p.m. Emanuel Borok, violin
Faculty, Southern Methodist University, Meadows School of the Arts
Orchestral Repertoire
Room 185
  2 p.m. Mark Hughes, trumpet
Principal, Houston Symphony & Faculty, Moores School of Music, University of Houston
Jim Vassallo, trumpet
Principal, Houston Ballet, Opera Orchestras & Faculty, Moores School of Music, University of Houston
Trumpet Mock Audition
Moores Opera House Stage

2 p.m. Elizabeth Priestly Siffert, oboe
Principal, Houston Grand Opera and Houston Ballet Orchestras
Orchestral and Solo Repertoire
Room 129
June 12
2 p.m. Seth Morris, flute
Principal, Houston Grand Opera and Houston Ballet Orchestras
Orchestral Repertoire/Audition Preparation
Room 175
June 15
9 a.m. Paul Ellison, double bass
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Orchestral or Solo Repertoire
Room 175
June 18
 2 p.m. Professional Development Forum
“Winning That Audition and Keeping Your Job”
Megan Conley (TMF Alumnus), Principal Harp, Houston Symphony
Robin Kesselman, Principal Bass, Houston Symphony
Matthew Roitstein, Associate Principal Flute, Houston Symphony
Thomas Siders (TMF Alumnus), Assistant Principal Trumpet, Boston Symphony Orchestra & Faculty, The Boston Conservatory, Boston University and New England Conservatory
Room 160
June 20
11 a.m. Lavard Skou Larsen, violin
Founder and leader of the Salzburg Chamber Soloists
Music Director, Deutsche Kammerakademie Neuss & Georgische Kammerorchester
Solo Repertoire
Room 160
June 21
2 p.m. Leone Buyse, flute & Michael Webster, clarinet
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Woodwind Intonation Seminar
Room 129

2 p.m. Lucie Robert, violin
Faculty, Manhattan School, Mannes College of Music
Solo Repertoire
Room 160

2 p.m. William VerMeulen, horn
Principal, Houston Symphony & Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Room 185
June 22
10 a.m. Ben Kamins, bassoon
Faculty, Shepherd School of Music, Rice University
Orchestral or Solo Repertoire
Room 129

7 p.m. Andrzej Grabiec, violin
Faculty, Moores School of Music, University of Houston
Solo Repertoire
Room 160