Lack Series Guests 1992-Present

1992

Mark Lawrence, trombone (Summit Brass) 1/30
Raymond Mase, trumpet (Summit Brass) 1/30
Jeffrey Siegel, piano 2/3
Julius Baker, flute 2/15
Nathaniel Rosen, cello 3/6
Diana Soviero, soprano 5/2

1993-1997 (partial listing)

Hildegard Behrens, soprano
Richard Stoltzman, clarinet
Vladimir Spivakov, violin
Cho Liang Lin, violin
Samuel Ramey, bass

1997-98

Vincent Chicowicz, trumpet 3/3 and 4/1998
Christoph Eschenbach, piano 2/3/97
Yfrah Neaman, violin 2/20 and 21/98

1998-99

Gregory Fulkerson, violin 4/17/99
Quartetto Gelato, 11/10/98 (recital)
Cynthia Steljes, oboe 11/10/98 (Quartetto Gelato)
Drew Minter, countertenor 11/3/98
Andor Toth, violin 10/3/98
Uri Pianka, violin 11/18/98
Anthony Plog, trumpet 3/3/99
Sherrie Greenawald, soprano 11/4/98
Frederica von Stade 2/8/99

1999-2000

David Campbell, clarinet 10/12/99
Charles Castleman, violin 4/28/00
Boris Garlitsky, violin 4/11 and 12/00
Paul Kantor, violin 10/2/99
Karen Tuttle, viola 11/14/99

2000-01

Camilla Wicks, violin 10/13/00
Thomas Bacon, French horn 10/19
Jean-Marie Londeix, saxophone 2/16/01 (recital/master class)
William Street, saxophone 2/16/01 (recital/master class)
Roger Admiral, piano 2/16/01 (recital)
Donald Weilerstein, violin 4/11/01

2001-02

Gail Williams, French horn 11/7/01
Sylvia Rosenberg, violin 11/15 and 16/01
Gregory Fulkerson, violin 2/5 and 6/02 (recital/master class)
Monique Duphil, piano
Sally O'Reilly, violin 10/18/01

2002-03

Richard Rodney Bennett, composer
Jeffrey Bradetich, double bass 2/7 and 8/03 (recital/masterclass)
Nico Castel, vocal coach/director 8/15 and 16/02 (two masterclasses)
Charles Castleman, violin 4/7/03
Craig Morris, trumpet 3/20/03
Jonathan Retzlaff, baritone 2/2/03 (recital)
Roland Vamos, viola 2/3/03 (two master classes)
Almita Vamos, violin 2/3/03 (two master classes)
Aralee Dorough, flute 3/29/03
Finn Winnsloev, viola 10/8, 9, 10/02 (recital/master class/lecture)
Christopher Hogwood, conductor 10/31/03 (lecture)
Susan Milan, flute 10/18/02
Brainkiller (new music) 1/16/03

2003-04

Philip Glass, composer 9/26/03
Julie Landsman, French horn
Howard Engstrom, trumpet 9/3/03
Lincoln Center Jazz Orchestra (members) 10/2/03
Ruggiero Ricci, violin 11/11/03
Oystein Baadsvik, tuba 11/18, 19/03 (recital/master class)
William Sharp, baritone 1/21/04
Karen Tuttle, viola 2/16/04
Paula Robison, flute 2/25 and 26/04 (recital/master class)
Dan Welcher, composer 3/8/04
Ocotillo Winds, 3/17 (recital/master classes)
William Porter, organ/harpsichord 4/19/04

2004-05

Norman Fischer, cello 9/29/04
William Preucil, violin 10/18/04
Takacs Quartet 10/20/04
James Buswell, violin 3/1 and 2/05
Michael Wolf, double bass 3/26/05

2005-06

Marina Lomazov, piano 10/14 and 15/05 (recital/master class)
Craig Cramer, organ 10/25/05
Philip Thomson, piano 11/7 and 8/05 (recital/master class)
Steven Hammer, Baroque oboe 11/11/05
Maximilian Dimoff, double bass 11/11/05
Paul Kantor, violin 2/20/06
Rachel Podger, Baroque violin 2/15/06

2006-07

David Heuser, composer 10/19/06
Angela Fuller, violin 11/3/06
DaXun Zhang, double bass 11/10 and 11/06 (recital/master class)
Ming Qiang Li, piano 11/15/06
Kristin Wolf-Jensen, bassoon 2/9/07
Martin Katz, vocal coach/pianist 3/1/07
Weston Sprott, trombone 3/22
Sylvia Rosenberg, violin 4/11 and 12/07 (recital/master class)
Daniel Pollack, piano 4/19 and 20/07
Krista Rakich, organ 4/20/07

2007-08

Paul Edmund Davies, flute 10/??/07
Pamela Frank, violin 10/16/07
Stephen Mead, euphonium 10/29,30/07 (recital/master class)
Linda Cerone and David Cerone, violin 3/5, 6/08 (two master classes)
Edwin Barker, double bass 3/12/08
Kimberly Marshall, organ 4/10/08

2008-09

Italian Clarinet Quartet, 10/20/08 (recital/master class)
Tilmann Wick, cello 1/26/09 (recital/master class)
Heasook Rhee, piano 1/26/09 (recital/master class)
MadeleineMitchell, violin 2/2/09 (recital/master class)
Karl Vilcins, bassoon 3/29/09
Ricky Ian Gordon, composer 4/2/09 (with Melanie Helton, in conjunction with MOC
perfs of Grapes of Wrath)
William Preucil, violin 4/8/09
Rian Craypo, bassoon 4/19/09

2009-10

Victor Wooten, bass guitar, 9/22/09 (lecture demo, Tuesday Recital, Jazz Ens. Reh.)
Allison Luedecke, organ, 10/16/09 (recital)
Danny Driver, piano, 10/26 & 27/09 (recital, master class)
Francois Rabbath, double bass, 10/28 (Art of the Bow lecture, master class)
Guy Yehuda, clarinet, 2/4 & 5/10 (master class, recital)
Jesse Eschbach, organ, 2/28 & 3/1/10 (recital, master class)
Midori, violin, 3/28 (master class)
Thelema, new music trio, 4/7/10 (recital, composers forum)

2010-2011

Mauricio Nader, piano, 10/17 & 18/12, (recital, master class)
Anthony Dean Griffey, tenor, 11/2/12 (master class)
Karen Pierson, bassoon, 11/7 & 8/12 (master class, recital)
Joseph Silverstein, violin, 2/17/12
SOLI Chamber Ensemble, contemporary music, 3/20 & 21/12 (student composer readings, recital)
Pamela Decker, organ, 3/25 & 26/12 (master class, recital)

2011-2012

Quantum Mechanics, jazz ensemble, 10/3/11 (recital)
Ruth Ann Swenson, soprano, 10/20/11(recital, master class)
Dana Robinson, organ, 11/17/11 (lecture recital)
Stephen Shipps, violin, 11/21/11
Meehan/Perkins Percussion Duo, 1/22 and 1/23/12, (master class, recital)
Timothy Pitts, double bass, 2/20/12
Christina Edelen (harpsichord), Mimi Mitchell (Baroque violin), Bert Honig (recorder), 2/28/12,
(Tuesday Recital)
Timothy Hester (fortepiano), Amadeus Project Orchestra, 2/28/12, (concert)
Daniel Del Pino, piano, 3/20 and 3/21/12, (master class, recital)

2012-2013

Jeffrey Green, musicologist, as part of Samuel Taylor-Coleridge Festival, 10/4/12
Earl L. Stewart, musicologist, as part of Samuel Taylor-Coleridge Festival, 10/4/12
Lucie Robert, violin, 2/20 & 21/12 (master class, recital)
Paul Roberts, piano, 3/6 & 8/12 (recital, master class)
Anthony Elliott, cello 3/18/13